CZ  EN

Rubikon 2

rok2010
materiálpapír
rozměry98 x 70 x 68 mm

Fotografie je v současnosti natolik masově užívaným médiem, že se postupně vytrácí povědomí o jejím funkčním principu. Ať už fotíme na telefon či digitální zrcadlovku, v zásadě se podstata fotografie neliší od té, kterou v roce 1820 poprvé zachytil Nicéphore Niépce, před ním ji popsal Leonardo da Vinci v Codexu Atlanticus, nebo ještě dávno před ním (okolo 4. století před. n. l.) popsal čínský filosof Mo-Ti. Dnes, kdy je náš svět z velké části digitalizován a fotoaprát je součástí i mobilních zařízení, se pro pouhou zvědavost stala klasická fotografie paradoxně finančně náročnější než kdykoli předtím. Rubikon si klade za cíl vtipnou a nenáročnou formou zprostředkovat tento základní princip. Chce také nabídnout alternativu masovému turistovi, který si z dovolené neodnese pouze gigabity fotografií, ale vytvoří si i pár snímků s osobitou atmosférou a zajímavým tvůrčím přístupem.

Rubikon je vystřihovánka, která se Vám po slepení stane funkčním fotoaparátem (camerou obscurou).
V roce 1979 vyšla v časopise ABC vystřihovánka Dirkon, která parafrázovala tehdy populární jednooké zrcadlovky. Vystřihovánka Rubikon vyšla poprvé v roce 2005 v 8. čísle časopisu ABC, 25 let od uvedení Dirkonu. Od té doby byla publikována i v zahraničních médiích, věnujících se fotografii. Rubikon také využívají jako výukovou pomůckou na některých fotografických i základních školách.
Ve své druhé verzi přichází Rubikon – The Pinhole Rebel v mnohem jednodušší a uživatelsky přívětivější verzi.

Pro složení si prosím přečtěte pozorně návod. Budu Vám vděčný za jakoukoli zpětnou vazbu – připomínky, náměty či vylepšení.

Creative Commons License
Rubikon, jejímž autorem je Jaroslav Juřica, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika.
soubor:PDF Rubikon 2.3 (692 kB) - česky
soubor:PDF Rubikon 2.0.3.9 (438 kB) - espaňol
soubor:PDF Rubikon 2.0.4.0 (457 kB) - portugese

Rubikon 2© Jaroslav Juřica, 2009-2011 / Coding / Všeobecné obchodní podmínky